Dokumentinis filmas KITAVA XX

„Dvidešimt metų modernizuoto folkloro kartu su „Kitava“

Muzikinė grupė „Kitava“, norėdama įprasminti savo dvidešimties metų patirtį ir įdirbį, įgyvendino projektą „Dvidešimt metų modernizuoto folkloro kartu su „Kitava“. Tradicijas puoselėjanti ir patriotizmo idėją skleidžianti grupė yra tarsi tiltas, jungiantis etninę kultūrą ir šiuolaikinį jaunimą. Todėl ir projektu buvo siekiama taikant modernizuotas folkloro raiškos formas prisidėti prie etninės kultūros puoselėjimo, išsaugojimo ir populiarinimo, priartinant ją ir prie jaunosios kartos. Šiandieninių įvykių kontekste vis dažniau atsigręžiama į savo kilmę, tapatumą, tradicijas. Lietuvių etninė kultūra labai turtinga, vaizdinga, o kartais ir sudėtinga. Ypatingos ir seniausios lietuvių liaudies daugiabalsės polifoninės dainos sutartinės yra įtrauktos į UNESCO reprezentatyvaus žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Esant didelei muzikos stiliaus ir formų įvairovei be galo svarbu, kad lietuviškasis folkloras būtų puoselėjamas, suprantamas ir priimtas jaunosios kartos.
Viena pirmųjų grupių, prieš 20 metų pradėjusių skleisti postmodernizuoto folkloro idėją ir šio žanro muziką atnešusi į profesionalią sceną, yra muzikinė grupė „Kitava“ iš Šiaulių, grojanti modernizuotą folklorą ir žemaičių tarme. Grupės atliekamoje muzikoje lietuviškos folkmuzikos intonacijos pinasi su šiuolaikinės muzikos ritmika, melodika bei instrumentuotėmis. Todėl skambanti muzika artima postfolko, modernfolko, pasaulio muzikos (world music) stilistikai. Grupės repertuarą sudaro tik autoriniai kūriniai: nuo modernizuotų liaudies dainų aranžuočių iki autorinių dainų. Nesibaigiančių grupės kūrybinių ieškojimų rezultatas – muzikinė programa, kurioje profesionaliai ir išradingai varijuojami muzikos stilių sąskambiai, atliekamą muziką paverčiantys nenuobodžiu muzikiniu emociniu užtaisu.
Projekto „Dvidešimt metų modernizuoto folkloro kartu su „Kitava“ metu buvo sukurtas dokumentinis edukacinis filmas apie muzikinės grupės „Kitava“ veiklą, etnomuzikinių tradicijų puoselėjimą ir savitumą, kolektyvo susikūrimo istoriją, grupės gyvavimą bei scenos užkulisius. Filme daug kalbama apie folkloro tęstinumo svarbą, tačiau žiūrovai turės galimybę iš arčiau susipažinti ir su grupės nariais ir išgirsti intriguojančių istorijų.
Grupė dažnai kviečiama dalyvauti mokslinėse, edukacinėse konferencijose, seminaruose bei projektuose, kur jos atliekama muzika pristatoma kaip viena iš etnomuzikos raiškos formų, ugdanti teigiamą jaunimo nuostatą lietuvių liaudies muzikos atžvilgiu. Grupė „Kitava“ pristato muzikinius edukacinius projektus, kuriuos veda grupės lyderė Rasa Stoškuvienė. Taigi sukurtas filmas bus ir puiki edukacinė metodinė medžiaga, nes iki šiol tokios priemonės, pristatančios modernizuotą folklorą, dar nebuvo sukurta.
Dokumentinio filmo premjera įvyko birželio 21 d. 19 val. Šiaulių Akropolio Forum Cinemas kino salėje.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Kitava XX metų FILMAS SJ (89)Kitava XX metų FILMAS SJ (117)

Kitava XX metų FILMAS SJ (112)Kitava XX metų FILMAS SJ (111)

Kitava XX metų FILMAS SJ (110)Kitava XX metų FILMAS SJ (109)

Kitava XX metų FILMAS SJ (106)Kitava XX metų FILMAS SJ (104)

Kitava XX metų FILMAS SJ (90)Kitava XX metų FILMAS SJ (86)

Kitava XX metų FILMAS SJ (77)